Aslan’da 11 sihirli değişim… Fatih Terim Galatasaray’ı nasıl zirveye taşıdı?

Galatasaray, Süper Lig’de Akhisar’ı da yenerek liderliğini de sürdürdü. Sarı-kırmızılı takım son 2 haftaya lider girmeyi başardı. Galatasaray’ın ligde favori haline gelmesinin  en büyük nedenlerinden biri de Fatih Terim döneminde yaşanan büyük değişim olarak gösteriliyor.

PEKİ TERİM İLE NELER YAŞANDI?

Peki Igor Tudor döneminde kötü bir performans sergileyen Galatasaray’da Fatih Terim ile neler değişti? Bu değişim oyunculara ve sahaya nasıl yansıdı?

BÜYÜK MAÇLARDAKİ ETKİSİ

Fatih Terim önderliğinde Galatasaray, artık büyük maçlarda da kazanmaya başladı. Igor Tudor döneminde büyük maçlarda sıkıntı yaşayan Galatasaray, Terim ile bambaşka bir hava yakaladı. Sarı-kırmızılı takım Tudor döneminde 1 puan alınan Başakşehir, Fenerbahçe, Trabzonspor ve Beşiktaş maçlarında Terim ile 10 puan topladı.

MUSLERA KENDİNİ BULDU

Bu sezon yan top sorunlarını sıkça yaşayan Galatasaray’da, özellikle derbi ile Muslera’daki değişim bir kez daha dikkat çekti. Yan toplara çıkmaya başlayan Muslera, savunmasıyla da daha uyumlu bir görüntü çizdi. Derbide de önemli gol fırsatlarında başarılı işler yapan Uruguaylı file bekçisi, eski günlerine geri döndü.

GARRY RODRIGUES PARLADI

Özellikle Igor Tudor döneminde birçok kez formasına uzak kalan Garry Rodrigues, son haftalarda Galatasaray’ın vazgeilmezi haline geldi. Fatih Terim döneminde Rodrigues ligde 7 gol, 9 asistlik performans sergiledi. ROdrigues, Tudor döneminde ise 16 haftada ligde sadece 1 gol atabilmişti.

DONK VAZGEÇİLMEZİ OLDU

Fatih Terim’in ardından yükselişe geçen bir diğer isim de Ryan Donk oldu. Tudor döneminde kadro dışı olan Donk, Terim ile bambaşka bir performans sergilerken, ligdeki son Beşiktaş maçında da sahanın en iyilerinden biri olmayı başardı.

ŞAMPİYONLUĞA OLAN İNANÇ ARTTI

Beşiktaş derbisinde rakibini 2-0 yenen Galatasaray’da şampiyonluğa olan inanç da iderek arttı. Kaybedilen maçlardan sonra bile Florya’ya takımı desteklemek için gelen taraftarlar, derbinin ardından da yine takımlarını tesislerde karşıladı.

GALATASARAY LİGDE ZİRVEYE ÇIKTI

Fatih Terim ile psikolojik üstünlüğü alan Galatasaray, ligdeki tabloda da avantajı ele geçirdi. Bitime 3 hafta kala Galatasaray liderlik koltuğunda oturuyor.

SAHA İÇİNDE GÖZLE GÖRÜLÜR FARK

Galatasaray, Igor Tudor döneminde inişli çıkışlı bir performans sergilerken, Terim ile daha mücadeleci bir görüntü sergiledi. Maçları bırakmayan, mücadeleci Galatasaray 90 dakika sonuna kadar mücadelesiyle dikkat çekti.

”ARTIK TERİM VAR”

Terim’in gelişi saha dışında da farklı bir hava yaratırken, spor camiasının önde gelen yazar ve yorumcularından Rıdvan Dilmen bunu ”Galatasaray’ın başında artık Tudor yok, Terim var” sözleriyle itiraf etmişti.

TARAFTAR, YÖNETİM, TAKIM BÜTÜNLEŞTİ

Fatih Terim, gelmesiyle birlikte camiadaki ayrılıkları bitirmeye yöneldi. Terim’in gelmesi taraftarın bir anda takıma sahip çıkmasına etki ederken, yönetimin de değişmesiyle camiadaki bütünlük son dönemin en yüksek seviyesine çıktı.

İDMAN TARAFTARA AÇILDI

Fatih Terim, bu bütünleşmeyi daha da kuvvetlendirmek adına Fenerbahçe derbisi öncesinde sürpriz bir karar almış ve antrenmanı Türk Telekom Stadyumu’nda taraftara da açtı. Antrernman olmasına rağmen Galatasaray taraftarının yoğun ilgisi dünya basınında da dikkat çekmişti. Terim böylece taraftar ile bütünlüğü daha da yükseltmişti.

FLORYA’DA HUZUR SAĞLANDI

Galatasaray’da Fatih Terim’den sonra Abdurrahim Albayrak’ın da görev yapmaya Florya’da huzurun sağlanmasında en büyük etkenlerden biri oldu. Albayrak, Florya’da oyuncularla tek tek ilgilenirken, Tudor döneminde basına yansıyan sorunların da önüne geçilmiş oldu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here