Galatasaray’ın kaderini değiştiren uçak rötarı… 21. şampiyonluğu hayal bile edemezdik

Galatasaray’da şampiyonluğun kazanılmasının en büyük pay sahibi şüphesiz ki Igor Tudor’un gidişi ve Fatih Terim’in camiaya geri dönüşü.

İşte Tudor’un Galatasaray’dan gönderiliş hikayesi…

ÖSTERSUNDS FACİASI İLE BAŞLADI

Galatasaray için sezon tam anlamıyla kabus gibi başladı… Avrupa Ligi’nde adı sanı duyulmamış Östersunds çıkınca herkes “Tur çantada keklik” gözüyle bakıldı. Ancak 13 Temmuz’da Sarı-Kırmızılılar çok ama çok büyük bir şok yaşadı.

GOMİS VE MAİCON SAHADAYDI AMA…

Yeni transferlerden sadece Gomis ve Maicon forma giyerken, bir önceki sezon tel tel dökülen kadro aynen sahadaydı. “Köy takımı” diye aşağılanan Östersunds, Galatasaray’a adeta futbol dersi vererek maçı 2-0 kazandı. Sezona büyük umutlarla başlayan Sarı-Kırmızılılar için bu skor tam anlamıyla kabustu.

ÖZBEK: BU İŞ BİTTİ! TUDOR’U GÖNDERİYORUM!

Camiada oluşan enerji bir anda yerle bir olmuştu. Yaşanan futbol faciası en çok Başkan Dursun Özbek’i kızdırdı. Maçın ardından adeta çılgına dönen Özbek, yöneticilere ve kulübün profesyonellerine “Bu iş bitti. Yarın Tudor’u gönderiyorum” dedi. Başkan çok kararlıydı ve kesinlikle geri adım atacak gibi durmuyordu.

ÖZBEK’İ İKNA ETMEYE ÇALIŞTILAR

Ardından İstanbul’a dönüş uçağının 2 saat rötar yapacağının haberi geldi. İşte burada belki de Galatasaray’ın kaderi değişti. “Daha kadro tam anlamıyla kurulmadı. Hocaya zaman tanımak lazım. Rövanşta turu geçeriz” diyen yönetici ve profesyoneller Özbek’i iknaya çalıştı.

İSTANBUL’DA AÇIKLADI: TUDOR İLE DEVAM

Kendisine söylenenleri sadece dinleyen ve tepki vermeyen Başkan Özbek dönüş uçağının en önünde tek başına oturdu. Yolculuk boyunca da kimseyle konuşmadı. Uçak İstanbul’a indiğinde ise Başkan Özbek kararını açıkladı: “Tudor’la devam ediyoruz.”

O GÜN TUDOR GÖNDERİLSEYDİ..

Eğer Galatasaray yönetimi o dönem Igor Tudor’u gönderseydi, Milli Takım’ın başında olan Fatih Terim de göreve gelemeyecekti. Farklı bir teknik adamla yola devam edilecek, büyük ihtimalle de 21. şampiyonluk çok uzakta kalacaktı. üç güçlü rakiple yarışan Galatasaray’ı Fatih Terim’in dışında kimse şampiyon yapamazdı.

TUDOR ‘TARTIŞILAN ADAM’ OLDU

Östersunds rövanşında beklenen mucize gelmeyince kaos rüzgarları geri döndü… Özbek ile yönetim biraz da ‘mecburiyetten’ Tudor’un arkasında durdu. Ancak Hırvat hoca ve taraftarın arasındaki ipler kopmuştu bir kere… Maç sonrası basın toplantısında gazetecilerle de tartışan Tudor birkez daha ‘tartışılan adam’ olmuştu.

TAKIMDAN MEMNUN DEĞİLDİ

Igor Tudor’un en çok üzerinde durduğu konulardan birisi idman temposuydu. Hatta kendisinden önce takımın çalışmadığını da çevresine söylüyordu.

TUDOR ‘KOMANDO EĞİTİMİ’ VERİYORDU

Hırvat hocanın komando eğitimlerini andıran idmanları kısa sürede futbolcuları isyan noktasına getirdi. Aslında bazı yıldızlar ve Hırvat hoca arasındaki gerilim de bu noktada başladı. Yönetim ve teknik heyetten gelen telkinlere rağmen Tudor hiç geri adım atmadı.

SNEİJDER’İN AYRILIĞI İPLERİ KOPARDI

Sezon öncesi yönetim ve Tudor’un aldığı en kritik kararlardan birisi Sneijder ile yolların ayrılmasıydı. Hollandalı yıldız, tribünler için basit bir futbolcu değildi. Bir semboldü. Ayrıca takımın havası da doğacak tepkilere set çekecek durumda değildi. Yönetim burada strateji hatası yaptı.

SNEİJDER’İN AYRILIĞI DOĞRU KARAR

Ayrılık kararının Östersunds yenilgisi sonrasında alınması çok büyük bir kriz çıkardı. Ancak sezon ilerledikçe, Sneijder’in ayrılığının ne denli doğru olduğu anlaşıldı.

ÖZBEK ‘UÇAKLAR İNECEK’ DEDİĞİNDE..

Tudor’un kadro revizyonu önerisini kabul eden Galatasaray yönetimi tarihin en önemli transfer operasyonlarından birisine imza attı… Başkan Dursun Özbek’in “Uçaklar inecek” sözünden sonra taraftarlar böylesine büyük bombaların patlayacağını tahmin etmiyordu.

YILDIZLAR GELİNCE SİNERJİ OLDU

Ancak ilk olarak Gomis, Belhanda ve Maicon’un gelmesi camiada büyük bir sinerji yarattı. O dönem Atatürk Havalimanı hiç olmadığı kadar yoğun günler yaşadı. Ardından da diğer yıldızların uçağı indi. Son kullanma tarihi dolan kadro gerçekten de baştan aşağıya yenilenmişti.

 

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here