Kupayı Galatasaray’a getirdi… İşte Cimbom’u şampiyonluğa götüren 10 adım

Sezonu şampiyon tamamlayan Galatasaray, zorlu bir dönemden geçerek bu başarıya ulaştı.

İŞTE ADIM ADIM 21. ŞAMPİYONLUK İşte Galatasaray’ı şampiyonluğa götüren 10 adam…

TRANSFERLE İLK ADIM ATILDI

Sezona Igor Tudor ile başlayan Galatasaray’da, yeni bir yapılanma sürecine girildi. Wesley Sneijder, Sabri Sarıoğlu takımdan ayrılırken, kadroya Fernando, Gomis, Feghouli, Belhanda, Maicon, Mariano gibi önemli isimler katıldı. Bu oyuncular sezonun hemen hemen tamamında Galatasaray’ın kemik kadrosunu oluştururken, şampiyonluğa doğrudan etki etti.

TUDOR’DAN SONRA TERİM GELDİ

Avrupa’da Östersunds’a elendikten sonra yönetim Tudor ile devam etme konusunda uzun süre dirense de Göztepe maçından önce baskılara dayanılamadı. Igor Tudor ile yollarını ayıran Galatasaray’da rota Fatih Terim’e çevrildi ve Terim 4. kez Galatasaray’ın başına geçti.

BAŞKAN DEĞİŞTİ, CENGİZ DÖNEMİ

Galatasaray’da Ocak ayında sürpriz bir seçime gidilirken, mevcut başkan Dursun Özbek kimsenin beklemediği bir şekilde yarışı kaybetti. Galatasaray’ın yeni başkanı Mustafa Cengiz oldu. Mustafa Cengiz, kısa sürede taraftarla çok sıcak bir hava yakaladı ve bu hava şampiyonluk yarışında sarı-kırmızılı camiaya büyük güç kattı.

PSİKOLOJİK ÜSTÜNLÜK

Fatih Terim’in göreve gelmesiyle herkes saha içerisinde bazı önemli değişiklikler olacağını biliyordu ancak Terim’in gelişi saha içi kadar saha dışını da etkiledi. Spor yazarı Rıdvan Dilmen, Terim’in psikolojik olarak da rakipleri rahatsız edeceğini söylerken, ”Galatasaray’ın başında artık Tudor yok, Terim var” ifadelerini kullanmıştı.

TARAFTAR DEVREYE GİRDİ! MOTİVASYON

Igor Tudor döneminde sık sık protestolarda bulunan Galatasaray taraftarı, Fatih Terim’in de göreve gelmesiyle artık çok daha etkin bir şekilde rol almaya başladı. Sarı-kırmızılı taraftarlar Türk Telekom Stadyumu’nda yenilmez bir Galatasaray yaratırken, rakipleri maç boyunca inanılmaz bir baskı altına aldılar. Ayrıca sarı-kırmızılı taraftarlar takımlarını yenilgide bile destekleyerek şampiyonluk yarışında gerçek bir itici güç oldular.

UNUTULANLAR YENİDEN PARLADI

Fatih Terim ile birçok şey değişirken, unutulan, küstürülen, kadro dışı bırakılan isimler de kazanıldı. Özellikle Ryan Donk, Fatih Terim’in vazgeçilmezi olurken, Sinan Gümüş, Rodrigues, Selçuk İnan, Muslera gibi isimlerin de performansları arttı.

40 BİN KİŞİLİK ANTRENMAN

Galatasaray’ın, Kadıköy’de Fenerbahçe ile oynayacağı derbi öncesi Fatih Terim’den çok şaşırtan bir hamle geldi. Fatih Terim, derbi öncesi antrenmanı Türk Telekom Stadyumu’na alırken, 40 bin kişi önünde yapılan çalışma camiayadaki kenetlenmeyi de arttırdı.

SİNAN SAHNEDE! İKİ KRİTİK GOL

Tudor döneminde unutulan isimlerin başında gelen Sinan Gümüş, Galatasaray’ın şampiyonluk yarışında ‘devam’ dediği iki kritik maçta attığı galibiyet golleriyle önemli bir rol oynadı. Sinan, Konyaspor maçında 86. dakikada, Alanyaspor maçında 82. dakikada galibiyeti getiren golleri kaydederken, takımının yarışa devam etmesini sağladı.

TUDOR İLE 1, TERİM İLE 10

Tudor döneminde Galatasaray’ın en çok eleştirilen yönlerinden biri, büyük maçlardaki başarısız sonuçları oldu. Tudor döneminde şampiyonluk yarışındaki rakiplerden sadece 1 puan alan Galatasaray, Terim ile bu maçlarda 10 puan toplamayı başardı.

BAFETIMBI GOMIS FAKTÖRÜ

Ve şüphesiz Galatasaray’da bu sezonun en verimli ismi Bafetimbi Gomis! Fransız yıldız geldiği dönemde ortalama bir perfromans sergilemesi beklenirken, sezon sonunda attığı gollerle Galatasaray’da şampiyonluğu getiren ilk birkaç isim arasında kendine yer buldu.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here